Liika kalkki saattaa vaarantaa terveyden
KIRJOITTAJA
Hanna Markuksela on psykologi ja FLT Ravintovalmentaja®. Hanna työskentelee monipuolisesti hyvinvoinnin parissa.
Hannan yhteystiedot:
www.avalonia.fi
info(at)avalonia.fi
Jos nainen syö ravintolisää, on se Suomessa tyypillisimmin kalkkitabletti. Kalsiumvalmisteita syödään usein silloinkin, kun mitään tarvetta runsaasti maitotuotteita sisältävän ruokavalion perusteella ei ole. Tällainen toimintamalli ei lujita luustoa, mutta mikä pahempaa - sydämen terveys saattaa vaarantua.
Sanonnaksi tässä yhteydessä sopisikin "Kohtuus kalkissa."
____________________________________________________
Laaja pitkittäistutkimus Uppsalan yliopistolta
Tutkimuksissa on havaittu yhteys liiallisen kalsiumin ja sydäntautikuolleisuuden välillä. Uusimmassa julkaisussa yhteys vahvistuu edelleen.
Uppsalan yliopistolla tutkittiin pitkäaikaista kalsiumin liikasaantia ravinnosta sekä kalkkivalmisteita ja tämän korrelaatiota sydäntautikuolleisuuden kanssa. Tutkittavina toimivat reilusti yli 60 000 naista, joita seurattiin 19 vuoden ajan. Tutkimuksen aloitusvaiheessa naiset olivat 46-80-vuotiaita ja tutkimuksen päättyessä 65-99-vuotiaita.Tutkimuksessa tarkasteltiin tutkittavien kalsiumin kokonaissaantia selvittämällä ravintolisien käyttöä ja ruokavalion koostumusta.
Tutkimuksen tulos
Tutkimuksessa havaittiin, että riski kuolla sydäntaudin seurauksena ei korreloi lineaarisesti runsaan kalsiumin saannin kanssa (eli ei näin: mitä pienempi määrä kalsiumia sitä pienempi kuoleman riski). Sen sijaan suurempi kuoleman riski liittyi suurimpaan kalsiuminsaantiin (yli 1400 mg päivässä). Kuolleisuus oli tutkimuksen aikana pienempi niiden tutkittavien keskuudessa, joiden kalsiuminsaanti liikkui välillä 600-1000 mg/pv. Sen sijaan, jos päivän kokonaissaanti ylitti 1400 mg, lisääntyi riski kuolla sydän- ja verisuonitaudin tai iskeemisen sydänsairauden seurauksena. Sen sijaan suuri kalsiuminsaanti ei yhdistynyt aivohalvauskuolemiin.
Tutkimuksen perusteella sydänterveys ei näyttänyt vaarantuvan varsinaisesti kalkkitablettien syömisen seurauksena. Olennaisempaa oli sen sijaan liiallinen kalsiumin saanti sekä kalsiumlisästä että ravinnosta. Eli jälleen kerran kokonaisuus ratkaisee ja määrä tekee myrkyn.
Ravintovalmentajan kommentti:
Kalkin liikasaannin välttämisen lisäksi sydänterveyttä voidaan edistää tällä sektorilla kiinnittämällä huomio muutamaan muuhunkin seikkaan.
Asiakkaideni ravintolisäohjelmia tarkistaessani teen yleensä aina saman löydöksen. Asiakkaalle on määrätty eräs nimeltämainitsematon kalkkilisä hyvin rutiininomaisesti varotoimenpiteenä. Ko. kalkkivalmiste sisältää kalsiumkarbonaattia, joka ei imeydy välttämättä kovin hyvin luuston terveyttä edistämään ja on näin ollen turha. Kalsiumsitraatti olisi huomattavasti järkevämpi valinta varsinkin, jos ruoansulatuskanava ei ole priimakunnossa.
Tämän ohella kalkin kanssa kannattaa ottaa K2- vitamiinilisää, jos haluaa kalsiumin siirtyvän varmasti luustoon. Sen sijaan, että se jää kalkkeuttamaan verisuonistoa. K2-vitamiinia saa myös edamjuustosta, mutta verenohennuslääkitystä syövälle en sitä suosittelisi.
Jos ruokavalioon kuuluu kasviksia ja normaalisti maitotuotteita, ei kalkkia kannata ottaa lisänä, vaan panostaa ennemmin D-vitamiinin riittävään saantiin. 17.03.2013
Lukijoiden kommentteja
|